Як працює секвентальна коробка перемикання швидкості

Як працює секвентальна коробка перемикання швидкості

25.09.2018 Off By Garagepeppers

Еволюція механічної коробки передач привела до винаходу цілого ряду типів трансмісій, які в тій чи іншій мірі спрощували водієві керування автомобілем. Важливим кроком став винахід автоматичної коробки передач. Вона з часом змінювалась і удосконалювалась, дозволяючи водієві взагалі не замислюватися про те, коли і як потрібно перемикатись на потрібну передачу.

Але і механічна трансмісія не залишилася без уваги інженерів- її теж постійно модернізували і модифікували. Одним з результатів таких досліджень стала секвентальна коробка передач (sequential manual gearbox). Це такий тип трансмісії в якій її передачі можна включати тільки в суворій послідовності: вгору для підвищення передачі, вниз – для пониження.

Принцип роботи секвентальної трансмісії

Як я зазначив вище, цей тип КПП побудований на базі звичайної механічної трансмісії. Її основна відмінність полягає в тому, що замість косозубих в секвентальній КПП застосовують прямозубі шестерні. В секвентальній трансмісії відсутня педаль зчеплення. Роль педалі зчеплення виконує електронний блок управління. Передачі в секвентальній КПП перемикаються за допомогою гідравлічного механізму. Все це в значно (до 150 мілісекунд) скорочує швидкість перемикання передач. Ця її якість надзвичайно важлива для спортивних автомобілів. Саме на спортивних авто найчастіше використовують секвентальну КПП.

Саме коробка передач з секвентальним механізмом монтується на гоночні боліди, які беруть участь у Формулі 1 та інших автоперегонах. 

Але і на “цивільних” автомобілях не один десяток років застосовується секвентальний механізм перемикання передач. 

Плюси і мінуси секвентальної коробки передач

До позитивних сторін секвентальної трансмісії відноситься відсутність педалі зчеплення, що важливо для водіїв-новачків (якщо говорити про використання цього типу трансмісії на серійних автомобілях).

Другим позитивним фактором селективної КПП вважається швидкість перемикання передач, яка вище ніж у класичних автоматичної і механічної трансмісій.

Третім плюсом цієї коробки передач є економічність. Це завдяки скороченням часу перемикання передач.

Четвертий важливий аспект- вибір з двох режимів перемикання передач: автоматичний або механічний. Для такої секвентальної трансмісії характерна наявність підрульових «пелюсток» (або кнопок), за допомогою яких водій і перемикає передачі. Це дозволяє не відривати рук від керма під час руху.

Ну звичайно секвентальна КПП має і свої мінуси. Справа в тому, що сам гідравлічний механізм нестійкий до зносу і при їзді під великим навантаженням схильний до частого виходу з ладу. На спортивних автомобілях, де навантаження дуже високі, таку коробку часто перебирають після кожної другої гонки. Для секвентального типу коробок, що використовуються на серійних автомобілях (BMW M3, M5, Mercedes-Benz C-Class), звичайно характерний більш високий ресурс. Адже вони не відчувають таких перевантажень.

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LINKEDIN
INSTAGRAM