Пандемія автопрому 2022 року

Пандемія автопрому 2022 року

04.11.2021 Off By Garagepeppers

За оцінками аналітиків збитки автомобільних виробників лише цьогоріч перевищать $210 млрд. Це все через брак напівпровідників. У 2022 році ситуація погіршиться ще більше.

Автопром уже другий рік не може вибратися з пастки, до якої сам себе й загнав. Після того, як на початку 2020 року через пандемію та локдауни продажі впали, відділи закупівель кинулися скасовувати замовлення на компоненти. Це охопило також напівпровідникові мікросхеми, що застосовуються у будь-яких блоках управління автомобіля.

Сітуацією, що склалась відразу скористалися виробники комп’ютерів, смартфонів, ігрових консолей та інших гаджетів, попит на які злетів обернено пропорційно попиту на персональний транспорт.

Окрема, але паралельна історія- зростання курсів біткоїна й інших віртуальних валют, а отже й попиту на комплектуючі для криптоферм. І коли у вересні- жовтні автопром із подивом виявив, що попит відновлюється швидше, ніж падав, з’ясувалося, що напівпровідники замовити просто нема де. Усі квоти на закупівлі кремнієвих пластин і на друк мікросхем вже повністтю вибрані, а виробництво розписано на 12 місяців наперед.

У свою чергу, найбільший у світі постачальник мікросхем TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) повідомив клієнтів про підвищення цін на виробництво. Тарифи набудуть чинності з грудня 2021 року, торкнуться більшості техпроцесів і вплинуть на кінцеву вартість продукції, включаючи мікроконтролери, системи на кристалі (SoC), графічні чіпи тощо. Передові техпроцеси (7-нм та нижче) подорожчають на 10%. Таку топологію використовують багато сучасних компаній, наприклад, AMD для процесорів Ryzen та EPYC, Qualcomm для чіпів Snapdragon та Apple для Silicon в iPhone, iPad та Mac.

Вартість виробництва за нормами 16-нм та вище зросте відразу на 20%. Як і інші напівпровідникові підприємства, TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) не розкриває котирувань публічно, але джерела повідомили, що ціна однієї пластини з 28-нм мікросхем збільшилася до $3 тисяч. Ситуацію ускладнює те, що послугами TSMC користується 56% світового ринку напівпровідників. Найближчий конкурент Samsung виробляє 18% чіпів, інші компанії не дотягують і до частки 10%. За останні півроку попит на мікросхеми досяг рекордно високого рівня. Для виконання замовлень у термін підприємства збільшують обсяги виробництва, що призводить до додаткових ризиків та зносу обладнання. Підвищення цін покриває ці витрати.

За даними Digitimes, TSM- не єдиний виробник, який підвищить ціни на свою продукцію. У звіті згадуються інші тайванські компанії- PSMC та UMC, американська GlobalFoundries, а також китайська SMIC.

А от несподівану причину дифіциту назвав Марк Лю, голова тайванської компанії TSMC, в інтерв’ю журналу Time він заявив, що відвантаження мікросхем вже давно ведуться в колишньому обсязі, але вони просто не доходять до виробників кінцевих продуктів. За словами Марка Лю, причину потрібно шукати у ланцюжках посередників, які накопичують мікросхеми на складах!

Але з нинішнім дефіцитом корпорації зіткнулися вже цьогоріч, коли через нестачу найкрихітніших деталей довелося зупиняти виробництво. За підрахунками ФАУ, через вимушений «режиму очікування» Ford зменшив обсяг виробництва на 700 тис. автомобілів, Stellantis (PSA + Fiat) — на 600 тис., Renault Group — 415 тис. Навіть на найрозвиненіших європейських ринках продажі нових автомобілів впали на 20 — 30%. Загалом же, за оцінками консалтингової компанії AlixPartners, тільки цьогоріч виробництво автомобілів скоротиться на 7,7 млн, тобто концерни недоотримають $210 млрд прибутку. Аналітики IHS Markit оцінюють нинішнє скорочення виробництва у 5 млн автомобілів, а ось у наступному році воно досягне 8,4 млн автомобілів.

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LINKEDIN
INSTAGRAM