Програма розробки безпілотників для України

Програма розробки безпілотників для України

17.02.2023 Off By Yurii Vyhranenko

Компанія Clandestine U.K. Program розробила для України безпілотник-камікадзе з використанням 3D-принтеру.

Безпілотник із дельта-крилом був лише одним із результатів швидкої програми розвитку Великобританії, спрямованої на перевірку систем для потенційного використання в Україні.

У рамках секретної програми Сполучене Королівство швидко розробило та випробувало низку «складних» безпілотників, які могли б використовуватися Україною у конфлікті з росією. Хоча незрозуміло, які з безпілотних літальних систем (БПЛА), про які йде мова, були врешті обрані для постачання в Україну. Очевидно, що в процесі досліджувався ряд різних можливостей, включаючи дрони спостереження і, що найцікавіше, те, що описано як «надрукований на 3D-принтері дрон-камікадзе із дельта-крилом».

Деякі деталі програми швидкого розвитку нещодавно оприлюднила британська компанія з виробництва оборонних технологій QinetiQ, яка тісно співпрацює з Міністерством оборони Великобританії, особливо щодо експериментальних проектів і нових технологій. Програму створення безпілотників започаткувала група Future Capability Group— частина відділу оборонного обладнання та підтримки (DE&S) Міністерства оборони— яка, у свою чергу, залучила QinetiQ.

QinetiQ не уточнює, коли відбулася ця програма, водночас супровідна фотографія без підпису демонструє невеликий безпілотник зі стріловидним крилом і хвостовим оперенням, який, очевидно, працює від пари мікротурбін. Двигун, можливо також, надруковані на 3D. 

 

QinetiQ

Мета цієї програми полягала в тому, щоб «надати рекомендації щодо безпілотних авіаційних систем, які могли б бути легко розгорнуті українськими військовими». Це частина ширших зусиль уряду Сполученого Королівства, відома як програма KINDRED, що оцінює, які види зброї та обладнання потенційно можуть бути представлені на обслуговування Україною всього за чотири місяці.

За словами QinetiQ, протягом «кількох тижнів» було визначено, що програма дронів буде запущена на випробувальному полігоні компанії MOD Boscombe Down на південному заході Англії. Тут буде створено безпечне та ефективне тестове середовище.

Але в той час як KINDRED досліджує потенційне нове оборонне обладнання для України, яке можна доставити на передову протягом чотирьох місяців, програма безпілотників була запущена в набагато коротший термін. Всього за три тижні команда під керівництвом QinetiQ повинна була продемонструвати серію нових безпілотників і пов’язану з ними технологію високопосадовцям Міністерства оборони Великобританії.

Зрештою, представникам Міністерства оборони Велікобританії було представлено обладнання, системами та технології п’яти різних компаній. Відомо, що цілий ряд оборонних організацій і підрозділів Великобританії брали активну участь в цьому прєкті. Серед них-Управління Королівських повітряних сил (RAF), Королівський флот, ескадрилья № 56 RAF, Королівська артилерія, Лабораторії оборонних наук і технологій (DSTL), Стратегічне командування Великобританії та штаб Британської армії.

Крім льотних випробувань, випробування також включали експерименти на землі, а також використовували безехову випробувальну установку Боскомба Дауна, за допомогою якої можна оцінити, як тестові зразки реагують на радіочастоту. Безехову камеру також використовували, щоб випробовувані зразки випробувати перешкодами. Які зазнають командні лінії зв’язку. Це є важливим фактором в Україні, враховуючи широке використання Росією наступальних засобів радіоелектронної боротьби.

anechoic-chamber

Керований компанією турбогвинтовий тренажер PC-21 на безеховому випробувальному полігоні QinetiQ. Фото: QinetiQ.

Варто зазначити, що QinetiQ також відіграє центральну роль у розробці нових технологій БПЛА для Королівського флоту Великобританії, включаючи виробництво реактивного літака Banshee Jet 80+, який був спущений на воду з палуби авіаносця HMS Prince of Wales. Адаптований цільовий безпілотник був використаний для демонстрації ширшого потенціалу для польотів у майбутніх військових місіях.

Програма розробки у Сполученому Королівстві має певні паралелі з зусиллями США у розробці для України боєприпасу Phoenix Ghost та Swichblade. Phoenix Ghost- це абсолютно нова зброя, яка була швидко розроблена ВПС США спеціально для України. Хоча було про це було оголошено як частину пакету допомоги США у сфері безпеки у квітні минулого року, вважається, що ця зброя ще досі не була використана.

 

Switchblade

Керований боєпріпас Switchblade 300.

Велике питання полягає в тому, наскільки результати британського експерименту з безпілотниками привели до технологій, які були обрані для поставок в Україну. У QinetiQ лише заявили, що ця подія «надала неоціненну інформацію про БПЛА і запевнила, що вона допоможе забезпечити українську армію ефективним обладнанням».

У той же час, хоча відомо, що Сполучене Королівство передало Україні значну кількість безпілотників— щонайменше 2000, включно з безпілотними боєприпасами, було мало деталей щодо конкретних типів.

Деякі з безпілотних літальних апаратів, наданих ЗСУ Сполученим Королівством, включають «безпілотні системи спостереження» невідомого типу, логістичні безпілотники з вантажами, автономні мінно-пошукові машини, а також 850 ручних мікродронів Black Hornet, останній в рамках угоди у співпраці з міністерством оборони Норвегії.

 

black hornet drone

Мікродрон Black Hornet.

На сьогоднішній день відомо, що Сполучене Королівство не постачало жодного озброєного безпілотника, хоча той факт, що безпілотник- камікадзе із дельтоподібним крилом принаймні був випробуваний з метою постачання його в Україну.

При цьому Уряд Сполученого Королівства заявив, що згадана зброя «порушить здатність Росії постійно націлюватися на цивільну та критично важливу національну інфраструктуру України та допоможе послабити тиск на передовій в Україні».

Фактор вартості також може бути важливим для будь-якого типу безпілотника, який швидко розробляється для України, особливо для того, який використовує 3D-друк. Хоча низька ціна не була одним із критеріїв, згаданих для британського експерименту з безпілотниками, такий БПЛА потенційно міг би запропонувати набагато дешевший спосіб вражати російські цілі на відстані або навіть переважати російську протиповітряну оборону, якщо запускати його у значній кількості. Водночас метод 3D-друку має дозволити спроектувати та розробити безпілотник у Великій Британії до запуску виробництва в Україні з мінімальною підготовкою.

Переможемо!

Senator APC— це канадський бронеавтомобіль, що виготовляється компанією Roshel Defense Solutions з 2019 року.

APC Senator

Цей сайт тримається на ентузіазмі каві та бензині. Бажаєте допомогти на каву та бензин?

Щиро вдячні за будь-який внесок. Поповнення монобанки.

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LINKEDIN
INSTAGRAM