Естетика броньованих транспортних засобів

Естетика броньованих транспортних засобів

15.03.2024 Off By Nir Kahn

Нір Каaн

Автомобільний дизайнер, засновник  Namir Desіgn,  директор з дизайну компанії Plasan

Nir Kahn

Коли 100 років тому створювалися перші броньовані транспортні засоби та танки для протистояння один одному на багнистих полях, мало уваги приділялося тому, як вони виглядатимуть. І цілком зрозуміло, що їхній стиль навряд чи був пріоритетом, в процесі їх розробки. Подібним чином, коли 70 років тому були розроблені легкі військові транспортні засоби, такі як Jeep та Land Rover, вони мали дуже чіткий орієнтир на функціональність. А вже пізніше цей особливий функціональний вигляд і справді став незмінною культовою темою стилю для обох компаній.

Протягом десятиліть після Другої світової війни стан справ в цій сфері залишався таким самим. Це агресивні, жорсткі броньовані машини, що стоять одна проти одної на лінії зіткнення, і трохи «м’якші», часто з відкритим верхом, патрулюють безпечнішу територію позаду них. Та протягом останніх 15 років або близько цього ці грані стають більш розмитими, і стає все більш необхідним бронювати ці легші транспортні засоби, які їздять в тилу та серед цивільного населення й ділять дорожній простір з цивільним транспортом.

Ізраїльтяни були одними з перших, хто пішов цим шляхом, додавши броньові панелі до свого місцевого Jeep Storm і тоді ще незахищеного HMMWV (Humvee) у середині 90-х років. Але додавання плоских панелей з гострими гранями хоч і виконує свою функцію, захищаючи пасажирів все ж повністю змінює більш “м’який” цивільний вигляд цих автомобілів. А це в сою чергу може ускладнити їх роботу, особливо під час роботи в цивільному середовищі, де взаємодія між людьми має бути позитивною. А сила та агресивний вигляд може призвести до зайвого посилення насильства.

Досвід сучасних армій, які діяли серед цивільного населення в Іраку та Афганістані, а також миротворчих сил і військових у всьому світі, призвів до підвищення обізнаності про те, як зовнішній вигляд їхніх транспортних засобів може вплинути на їх здатність виконувати свої місії. 

Такі доктрини, як «Серця та розум» («Hearts & Minds»), можуть віддавати перевагу менш агресивній естетиці, тоді як інші користувачі можуть віддати перевагу створенню враження «Шок і трепіт» («Shock & Awe»). 

M1114GR HMMWV

В компанії «Plasan» ми часто пристосовуємо стиль наших автомобілів до побажань кінцевого користувача. Іноді потрібно створити тонкий баланс між створенням менш агресивного іміджу та збереженням необхідного рівня сили й авторитету. Деякі клієнти точно хочуть, щоб їхні транспортні засоби виглядали агресивно і це все залежить від того, де вони працюватимуть. Рішення щодо естетики та іміджу транспортного засобу базується на поєднанні стратегічних, культурних і політичних міркувань, але найбільше воно залежить від місії. Потреби поліції чи воєнізованої групи відрізняються від потреб армії, а потреби армії, яка виконує місії з підтримання миру чи захисту країни, відрізняються від потреб армії, яка веде інтенсивні бойові дії за межами своїх кордонів.

sandcat vehicle

Ізраїльський SandCat

Сімейство бронемашин Plasan SandCat має вбудовану гнучкість дизайну, що дозволяє конфігурувати його версії для будь-якого з цих завдань, незалежно від того, чи це означає інтеграцію систем спостереження чи озброєння, або прийняття стилю, щоб відповідати образу, яке хоче мати користувач.

Практика проектування бронетехніки з увагою до її стилю є міждисциплінарним викликом, який вимагає тісної співпраці між дизайнерами, інженерами та фахівцями з балістики. Віддати броньовану «коробку» стилісту й очікувати, що вони зможуть поверхнево змінити її зовнішній вигляд без фундаментальних змін у дизайні, не спрацює, як і не спрацює почати з добре стилізованого дизайну, який не враховує практичність і нюанси використання та конструкції броньованої машини. Ось чому «Plasan» має власну команду дизайнерів, які спеціалізуються на розробці бронетехніки, тісно співпрацюючи з інженерами-балістами та автомобільними інженерами, які разом створюють такі транспортні засоби, як SandCat.

Тому що в кінцевому підсумку йдеться про те, щоб дозволити людям усередині цих транспортних засобів виконувати свою роботу, виконувати її добре, а після цього безпечно повернутися додому. І всі ці речі не можуть бути компромісними.

Це переклад оригінальної статті  автомобільного дизайнера Ніра Каaна (Nir Kahn). Маючи понад 25 років досвіду, Каaн заснував компанію Namir Desіgn, що спеціалізується на розробці спеціальних та нішевих транспортних засобів. Він також являється  директором з дизайну в ізраільскій компанії Plasan і більше 22 років відповідає за дизайн, включаючи дизайн Navistar MaxxPro MRAP, Oshkosh M-ATV і Plasan SandCat. 

  • Фото:  Namir Design та Plasan
  • Переклад: Yurii Vyhranenko
  • Републікацію повної версії тексту, без дозволу автора та редакції  заборонено.
RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LINKEDIN
INSTAGRAM