Дух екстазу

Дух екстазу

29.05.2023 Off By Yurii Vyhranenko

“Ваша хоробрість сподобається феї,
І під радісний шелест шин
Я зіллюся воєдино з радістю,
Що приносить мій сірий «Роллс-Ройс»!”

Джон Дуглас-Скотт-Монтегю

Створення знаменитої статуетки "Духу екстазу"

Моделлю для статуетки богині Ніки- “Духу екстазу”, широко відомого символу Rolls- Roys, виконаної англійським скульптором- модерністом Чарльзом Сайксом, стала Елеанора Веласко Торнтон. Торнтон була секретарем і коханкою Джона Дугласа-Скотта-Монтегю, другого барона Монтегю-Білями. Барон Монтегю був ентузіастом автомобільної техніки і другом Чарльза Стюарта Роллса та інженера Фредеріка Генрі Ройса.

Елеонор Веласко Торнтон

Elleanor Velasco Thornton. Photo: Internet.

Перша поява "Духу екстазу" на публіці

Вперше фігурка богині Ніки, зявилась на радіаторі автомобіля, що належав барону Джона Дугласа-Скотта-Монтегю в 1911 році. А з 1923 року витончена статуетка богині Ніки прикрашає капот кожного автомобіля Rolls-Royce, що покидає ворота заводу. На відміну від більшості фірмових логотипів, які сьогодні мільйонами штампують на заводах, “Дух екстазу”- це справжній витвір мистецтва. 

John Montegue

Барон Джон Дуглас-Скотт-Монтегю. Photo: Inernet.

"Дух екстазу" та інші варіанти назви

Спочатку символ Rolls-Royce називався «Уособлення швидкості», пізніш його почали називати- «Леді, що летить», “Еміллі”, “Срібна леді”. Жартівлива версія- “Еллі в нічній сорочці”. Ну а офіційна назва-  «Дух екстазу». 

Spirit of Ecstasy

Історія кохання з  трагічним кінцем

Що стосується історії кохання барона Монтегю та Елеанор Торнтон, то вона виявилася трагічною. У 1915 році барон запросив коханку в подорож до Індії. Здавалося, настав той момент, коли вони зможуть, нарешті, побути разом, не приховуючи відносин. Однак на шляху проходження до далеких берегів сталася трагедія. Біля узбережжя острова Крит британський лайнер “Персія”, на якому знаходилися туристи, торпедував німецький підводний човен. Все сталося блискавично: корабель пішов під воду за кілька хвилин, і більше 300 пасажирів з 500, що знаходилися на борту, загинули, не встигнувши дістатися до рятувальних шлюпок. Барон до кінця не відпускав руку Елеонор, та вибухом його відкинуло від неї. Елеанор загинула, а барона врятував надувний жилет. Після повернення в Британію він встановив меморіальну табличку, присвячену коханці в своїй родовій церкві.

Spirit-of-Ecstasy

Матеріал для "крилатої Ніки" та ії вартість

Перші фігурки крилатої Ніки виливали з бабіту, потім почали використовувати бронзу і хромовану нержавіючу сталь. Звичайно всі бажаючі можуть замовити для свого Rolls-Royce прикрасу зі срібла, золота чи інших дорогоцінних металів. Готові фігурки полірують вручну, використовуючи перемелені кісточки черешні. Кажуть, саме вони надають статуетці такий надзвичайний блиск.

Так як кожна фігурка богині Ніки робиться вручну, і є витвором мистецтва її вартість становить близько 5 000 доларів. Щоб таку коштовність не вкрали і не пошкодили, коли власник залишає автомобіль, крилата богиня ховається в надрах решітки радіатора.

На сьогоднішній день торгова марка Rolls-Royce та логотип у вигляді букв RR належить BMW, а ексклюзивні права на крилату статуетку належать Volkswagen.

Статуетка "Дух Екстазу"

Відношення Генрі Ройса до знаменитої статуетки

Цікаво, що Генрі Ройс не любив подібні «дрібнички», але все ж дозволив своєму другові перетворити статуетку крилатої богині в символ компанії. Не дивлячись на це, Ройс до кінця своїх днів їздив на автомобілі без всіляких статуеток на капоті. Він вважав, що вони порушують ідеальну лінію передньої частини Rolls-Royce.

Цей сайт тримається на ентузіазмі каві та бензині. Бажаєте допомогти на каву та бензин?

Щиро вдячні за будь-який внесок. Поповнення монобанки.

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LINKEDIN
INSTAGRAM