Джузеппе Нуччо Бертоне- “Диригент стилю”

Джузеппе Нуччо Бертоне- “Диригент стилю”

03.10.2018 Off By Yurii Vyhranenko

“Я цілком задоволений виконаною роботою, проте нічого немає на світі досконалого.”

Giuseppe Nuccio Bertone

Початок та перші успіхи Бертоне

Джузеппе «Нуччо» Бертоне (Giuseppe Nuccio Bertone) отримав економічну освіту, закінчивши факультет економіки Туринського університету, але досить рано зрозумів, що бухгалтерія та робота з клієнтами- це заняття, які зовсім не надихають його. Він хотів створювати нові автомобілі.

На початку 1930-х 19-річний Нуччо починає працювати у фірмі свого батька Джованні Бертоне- Carrozzeria  Bertonе (заснованої ще в 1914 році). В 30- ті роки компанія вже стає відомою, завдяки якісним та добротним кузовам, побудованим на шасі Lancia та Fiat. Бачачи успіхи сина батько віддає компанію в управління своєму сину- Джованні Бертоне, який і приводить її до успіху.

Carrozzeria Bertone не тільки розробляла машини, але і виробляла їх на власному заводі для інших брендів. 

Але для реалізації творчого потенціалу Джузеппе не вистачало грошей. 1952 року, без будь-яких очікувань компанія приїжджає на Туринський автосалон. Там вона представляє купе і кабріолет, створені на шасі британської MG. Стрімкий силует і округлі форми припали до смаку дилерам з США, які негайно замовили 500 екземплярів таких автомобілів. Отримана сума грошей дозволила Бертоне- молодшому приступити до серйозної роботи і проектування.

Переломний момент- Alfa Romeo Giulia Sprint

“Робити неможливе можливим- це наша робота.”

Giuseppe Nuccio Bertone

Через два роки після цього 40-річний Нуччо Бертоне знову відвідує Туринський автосалон. Там він представив модель Alfa Romeo Giulia Sprint, що стала у всіх сенсах для компанії і її власника переломною. Giulia Sprint викликала справжній фурор у публіки та критиків. Вона була задумана як ексклюзивна модель, яка повинна були бути випущено всього в кількості 500 екземплярів. Та в результаті Alfa Romeo Giulia Sprint стала не тільки улюбленим автомобілем сім’ї Бертоне, а ї улюбленою машиною багатьох автолюбителів, яку за роки випуску створили в кількості більше 40 тисяча примірників. За Бертоне остаточно закріпилася репутація фахівця з ексклюзивного “крою” кузовів авто.

Alfa Romeo Giulietta Sprint- творіння Нуччо Бертоне. Саме на цьому автомобілі Нуччо приїхав на перше побачення до майбутньої дружини Ліллі. Photo: internet

Замовлення від грандів автоіндустрії

Свого часу Bertone займались створенням дизайну для Abarth, Alfa Romeo, Citroen, Ferrari, Fiat, Iso, Lancia, Lamborghini, Mercedes Benz, Opel, Volvo.

Диригент оркестру автодизайну

“Бертоне не боявся ризикувати і завжди перемагав.”

Marcello Gandini

Винаходи Бертоне ставали причиною для суперечок автомобільних журналістів, а з часом – опціями бюджетних автомобілів. Деякі з його задумів здаються радикальними й досі. Нуччо називали «диригентом стилю»- це тому, що Бертоне ніколи сам не малював. Він залишав це для професійних дизайнерів.  Для Нуччо було в порядку речей приїхати в свій дизайнерський центр суботнім ранком, щоб, як він казав, “не турбувати дизайнерів”. А вже вранці, в понеділок, дизайнери виявляли на своїх малювальних дошках зауваження і побажання, залишені рукою великого диригента “оркестру дизайну” Бертоне.  А самих дизайнерів Бертоне вважав провидцями: вони бачили те, що стане популярним, раніше інших.

Nuccio Bertone та Alfa-Romeo Carabo. Photo: Inernet.

Гранди автодизайну в студії Нуччо Бертоне

«Працювати по 22 години на добу, вносити щонайменше по дві принципові зміни в день і при цьому ще й отримувати менше за інших- це був прекрасний час»

Marcello Gandini

В його студії творили в різний час великі творці автомобільного дизайну Франко Скальоне, Джорджетто Джуджаро та Марчелло Гандіні (останній плідно пропрацювавши в ательє Bertone створив шедеври для Lamborghini та Lancia). Так, Бертоне вмів знаходити справжніх геніїв автодизайну, для роботи в своїй студії. Він прекрасно вмів знаходити з ними спільну мову і плодами їх співпраці ставали знані багатьма автомобільні шедеври.

Lamborghini Miura. Photo: Internet.

Це саме Нуччо Бертоне придумав двері- гільйотини і зміщений вперед кузов. Ці “штуки”, які відтворив на папері славетний Марчелло Гандіні, увічнили образи Lamborghini і Lancia Stratos. Фото цих не тлінних авто шедеврів висіли на стінах підлітків кілька десятиліть.

Прототип Lamborghini Bravo створено Марчелло Гандіні в студії 
Bertone. Photo: 
Rainer Schlegelmilch.

З тих пір на загострених формах, які стали фірмовим знаком Bertone (і Марчелло Гандіні), буквально збожеволіли інші автомобільні дизайнери. 

Lamborghini Marzal 1967 року.  Photo: Internet.

Вічне суперництво з Pininfarina

“Вони завжди були з Pininfarina, і я навіть не намагався їх турбувати. Шкода, що наша співпраця обмежилася парочкою знаменитих 250 GT і 308 GTB4.”

Giuseppe Nuccio Bertone

У світі “високої автомобільної моди” співпрацю Bertone і Lamborghini було свого роду аналогом “любові” Ferrari і Pininfarina. Вічне суперництво, що переходило у відверту ворожість Ферруччо Ламборгіні до Енцо Феррарі відобразилося і на двох одвічних конкурентах- Нуччо Бертоне і Серджіо Пінінфаріни. Єдиний раз, коли модель Ferrari була виготовлена ​​поза стінами Pininfarina (що викликало бурю незадоволення з боку Пінінфаріни), стався на початку 70-х років. Bertone вдалося створити справді ультрасучасний автомобіль того періоду- Ferrari Dino 308 GTB4.

Нуччо Бертоне, до речі, дуже жалкував, що така велика марка, як   Lamborghini зазнала скільки проблем свого часу.

Кінець історії Bertone? Вірю, що ні.

У 1997 році Нуччо Бертоне помирає. Фірму очолює його дружина Ліллі Бертоне. Та справи у компанії йшли все гірше й гірше.  Колекція концептів Bertone була розпродана з аукціону, але і цього ледве вистачило для покриття боргів. Не зважаючи на прийняті міри та реструктуризацію славетна фірма була визнана судом Туріна банкрутом в 2014 році. 

Ім’я Bertone залишалась у власності сім’ї. Але скоріш за все воно також буде продано. Можливо хтось скористається великим ім’ям “bertone” (саме так, з маленької букви, як на логотипі) і ми ще побачимо продовження слави імені великого “диригента стилю”- Нуччо Бертоне.

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LINKEDIN
INSTAGRAM