Lancia Stratos- легенда ралі

Lancia Stratos- легенда ралі

30.06.2022 Off By Yurii Vyhranenko

Зародження легенди ралі

Історія легенди авторалі  почалась з показу на Турінському автосалоні 1970 року концепта Lancia Stratos Zero, створено Марчелло Гандіні в студії Bertone. Чезаре Фіоріо (Cesare Fiorio)- керівник спортивного підрозділу Lancia, звичайно не міг не помітити його. Його команда не без успіху приймала участь в ралі з 1966 року на моделі Fulvia. Та до кінця 60-х здала свої позиції під натиском Renault Alpine. Lancia конче потрібна була нова ралійна машина.  Тому невдовзі почались перемовини з Нуччо Бертоне про можливість створення нового спортивного автомобіля, спеціально для участі в ралі.

Візитівка Гандіні

В результаті цього в 1971 році було представлено перший прототип Lancia Stratos, кузов якого було побудовано лише за три тижні!  Такий рекордно короткий термін став можливим завдяки, тому, що його стилістика вже була обкатана Марчелло Гандіні на Autobianchi Runabout (він був показаний на Автосалоні в Туріні в 1969 році). Кузов Stratos мав характерний клиновидний силует, кузов зі склопластику, панорамне скло. Так Stratos- справжня візитівка Маестро автодизайну Марчелло Гандіні.

 

Марчелло Гандіні

Начинка від Джампаоло Даллара

 

Giampaolo Dallara. Photo: dallara.it.

Технічним директором по створенню Stratos був відомий конструктор- Джампаоло Даллара (Giampaolo Dallara). Який, до речі,  до того працював на Lamborghini (і приймав участь у створенні Lamborghini Miura). В результаті його роботи та роботи його команди автомобіль отримав середньо моторную компоновку.  З вибором двигуна виникла проблема.  Справа в тому, що в Lancia не було достатньо потужного двигуна. Тому було прийнято рішення використати двигун від Ferrari Dino (в 1971 році ії вже знімали з виробництва). Цей двигун добре зарекомендував себе під капотом Ferrari й мав підходящі характеристики: 12- клапанний V6, об’єм- 2,4 л, потужність- 250 к.с.

Перший автомобіль створений спеціально для ралі

Stratos став першим автомобілем, що був створений спеціально для участі в ралі! Це надало Lancia величезну перевагу перед суперниками, які хоч і мали дуже допрацьовані, але все ж серійні “цивільні” машини. А інженери Lancia практично не мали ніяких обмежень! Хоча єдина проблема все ж була- омологація. Для цього необхідно було випустити 500 дорожніх версій. І Lancia вирішує почати серійне виробництво Stratos.

Перші поразки та перемоги Lancia Stratos

Приймати участь в ралі нова Lancia почала в сезоні 1972 року. З перших стартів почались перші розчарування. Stratos постійно сходив з дистанції через проблеми з підвіскою. Керованість теж була не ідеальною. Всі сили гоночної команди було кинуто на доводку і вже 1973 року Stratos отримує заслужену перемогу- кубок ралі Іспанії. 

В той же час починається і випуск серійних версій Lancia Stratos. Збирання проводили Lancia та Bertone. До 1974 року було виготовлено 490 машин. До цього часу вимоги FISA, щодо кількості автомобілів для омологації було знижено до 400 штук.  З продажами проблем також не було. Stratos користувався популярністю і в спортсменів- любителів і у забезпечених людей.

Lancia Stratos HF Stradale

 

Lancia Stratos HF Stradale, 1974 року

З цього часу почався тріумф Lancia Stratos в автоспорті. Stratos перемагав в світових чемпіонатах по ралі з 1974 по 1976 роки. 1976 рік був найуспішнішим. В цей рік впевнено перемагали не тільки пілоти заводської команди, але і чисельні приватні команди, що виступали на Lancia Stratos. Пілот французької приватної ралійної команди «Chardonnet of France» – Бернар Дарніш (Bernard Darniche) став найуспішнішим гонщиком на Stratos в історії. Він мав 33 перемоги за за кермом цього автомобіля (заводський пілот Сандро Мунарі мав 13 перемог).

Так поразки теж були. Але вони були скоріш випадковими. Наприклад,  1975 року, під час ралі Англії- зламався привід. Механіки зняли задні навісні панелі для кращого доступу під час ремонту й відремонтували авто. Stratos після цього дійшов фінішу, вигравши 40 з 72 спец ділянок! Та після фінішу команда було дискваліфікована за рух по дорогам загального користування (деякі участки траси) без номерного знака та задніх фар.

Lancia Stratos

 

Lancia Stratos в “лівреї” Alitalia

В 1977 году Fiat припиняє фінансування гоночної команди Lancia і концентрується на ралійному Fiat 131 Abarth. Та незважаючи на це Stratos (в приватних командах) ще майже 4 роки протримався на гоночних трасах та завоював не один подіум! 

Чемпіон покидає автоспорт не переможеним

Stratos пішов з ралі не переможеним. Його остання гонка «Tour de Corse» 1981 року принесла йому останню перемогу.

Згідно офіційних даних всього було випущено 492 екземпляра (згідно даних Bertone, було виготовлено 502 кузова).

Lancia Stratos став однією з найяскравіших зірок світового автоспорту. Саме під його впливом, було організовану групу “B” (існувала в 80- ті роки XX століття) з ралі, яка пізніше була заборонена, як надто швидка та небезпечна.

Lancia Stratos HF Stradale, 1974 року

 

Та сама Lancia Stratos HF Stradale, 1974 року випуску, яка була продана за 475 тис. доларів США.

Ціна та інвестиційна привабливість Lancia Stratos Rally

Lancia Stratos Rally колекційний автомобіль. Ціна на нього висока і це авто для забезпечених колекціонерів. Наприклад в 2017 році один екземпляр Lancia Stratos HF Stradale, 1974 року було продано на аукціоні за 475 тис. доларів США.

Цей сайт тримається на ентузіазмі каві та бензині. Бажаєте допомогти на каву та бензин?

Щиро вдячні за будь-який внесок. Поповнення монобанки.

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LINKEDIN
INSTAGRAM