Все про епоксидний клей

Все про епоксидний клей

01.02.2023 Off By Garagepeppers

Будь-який технічний фахівець серед всіх видів клею найчастіше використовує в роботі-епоксидний. "Епоксидка" не втрачає своїх лідируючих позицій навіть з приходом на ринок більш досконалих за складом клеїв.

Історія виникнення епоксидного клею

Епоксидний клей з’явився в 1940 році. Його почала випускати швейцарська фірма Ciba під назвою “Araldo 1”. І з тих пір у багатьох галузях промисловості використовують саме цей склад. Він використовується в будівництві, машинобудівнії галузі, автомобільній сфері і багатьох інших сферах. Він використовується навіть в суднобудуванні при складанні невеликих кораблів зі склопластику або при монтажі вузлів кріплення.

Як працює епоксидний клей

Епоксидний клей являє собою термореактивний синтетичний продукт. Матеріал створений як комбінація епоксидної смоли і додаткових компонентів: отвердителей, розчинників, наповнювачів і пластифікаторів.

В якості затверджувачів застосовують аміноаміди (дициандиамид), ді-і поліаміни, полімерні загусники-модифікатори (фено-формальдегідні, каучуки, кремнійорганічні смоли, поліаміди на основі жирних кислот та ін.), Ангідриди органічних кислот, комплекси к-т Льюїса з ефірами і амінами.

Вторинні і первинні аміни зазвичай складають 6-15% від загальної кількості епоксидної смоли, третинні аміни – не більше 5%. Великі концентрації цих затверджувачів можуть спровокувати утворення з епоксидних смол простих поліефірів.

Оптимальні фізико-механічні властивості досягаються шляхом застосування 40% фталевого ангідриду або 30% малеїнового. Інші кислоти та ангідриди додаються до складу клею в кількості до 0,85 моль / 1 моль смоли.

Для епоксидних клеїв використовують такі розчинники. ацетон, кселол, спирти та інші органічні сполуки. Кількість розчинників не повинно перевищувати 3-5% обсягу сухої смоли. Перевищення кількості розчинників небажано, тому що згодом їх складно видалити з клейового з’єднання. Спирти і деякі інші розчинники прискорюють затвердіння епоксидних клеїв.

Наповнювачі епоксидної смоли-клею: порошкоподібні речовини (сажа, окис алюмінію, ванадію, цинку, кремнезем, нікелевий і алюмінієвий порошки); скляні, вуглецеві волокна; тканини зі скляних/ синтетичних волокон. Процентний вміст наповнювачів від маси смоли залежить від природи самої добавки, і може становити від 50%. Деякі наповнювачі (окис цинку, барилій і ванадію) діють як стабілізатори і загусники термоокислювальної деструкції.

Роль пластифікаторів виконують ефіри фосфорної і фталевої кислоти. Переважно використовують полімерні та олігомерні пластифікатори, олігосульфіди і олігоаміди, так як їх застосування дозволяє регулювати фізико-механічні якості епоксидних клеїв і підвищує надійність з’єднань деталей, що склеюються.

З’єднання всіх компонентів в одну композицію дозволяє отримати клейовий склад, що володіє такими якостями:

  • теплостійкість – залежно від наповнювача досягає + 250 ° С;
  • морозостійкість – з’єднання витримує до -20 ° С;
  • клейовий шов добре переносить масляний/ бензиновий, атмосферний вплив;
  • клей не розкладається під дією побутової хімії та мийних засобів.

Недостатки эпоксидного клея

  • неможливість працювати з тефлоном, силіконом і полиетиленом;
  • змішаний клей швидео загустіває;
  • важко відмити при попаданню на шкіру.

Різновиди епоксидного клею і їх характеристики

Епоксидний клей класифікують за трьома основними критеріями: за складом, консистенцією і способом затвердіння. Залежно від складу “епоксидка” ділиться на однокомпонентні та двокомпонентні.

Однокомпонентний епоксидний клей прозорий і містить рідку смолу або органічний розчинник зі смолою. Склад в готовому вигляді упаковано в тюбик і перед застосуванням не потребує будь-якої підготовки. Такий клей використовується для склеювання невеликих деталей, герметизації зазорів і стиків труб. Для затвердіння більшості однокомпонентних складу не потрібно попереднє нагрівання, а деякі клеї «схоплюються» під впливом тепла.

Більшість епоксидних клеїв випускаються двокомпонентними. Такий клей поставляється комплектом з двох тюбиків в блістерній упаковці. В одній ємності міститься смола у вигляді пасти, а в другій – рідкий або порошкоподібний затверджувач. Інгредієнти з’єднують і перемішують. При змішуванні цих двох складів смола твердне і утворює неймовірно міцне з’єднання. Час затвердіння залежить від таких зовнішніх факторів, як температура і склад клею. Варто пам’ятати, що тепла епоксидна смола твердне набагато швидше, ніж холодна.

ЦИТАТА

Соічіро Хонда

“Значимість Вашого життя вимірюється тим, як часто Ваша душа відчуває хвилювання.”

soichiro honda

Цей сайт тримається на ентузіазмі каві та бензині. Бажаєте допомогти на каву та бензин?

Щиро вдячні за будь-який внесок. Поповнення монобанки.

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LINKEDIN
INSTAGRAM