Все про епоксидний клей

Все про епоксидний клей

01.02.2023 Off By Garagepeppers

Будь-який технічний фахівець серед всіх видів клею найчастіше використовує в роботі-- епоксидний. «Епоксидка» не втрачає своїх лідируючих позицій навіть з приходом на ринок більш досконалих за складом клеїв.

Історія виникнення епоксидного клею

Епоксидний клей з’явився в 1940 році. Його почала випускати швейцарська фірма Ciba під назвою “Araldo 1”. І з тих пір у багатьох галузях промисловості використовують саме цей склад. Він використовується в будівництві, машинобудівнії галузі, автомобільній сфері і багатьох інших сферах. Він використовується навіть в суднобудуванні при складанні невеликих кораблів зі склопластику або при монтажі вузлів кріплення.

Як працює епоксидний клей

Епоксидний клей являє собою термореактивний синтетичний продукт. Матеріал створений як комбінація епоксидної смоли і додаткових компонентів: отвердителей, розчинників, наповнювачів і пластифікаторів.

В якості затверджувачів застосовують аміноаміди (дициандиамид), ді-і поліаміни, полімерні загусники-модифікатори (фено-формальдегідні, каучуки, кремнійорганічні смоли, поліаміди на основі жирних кислот та ін.), Ангідриди органічних кислот, комплекси к-т Льюїса з ефірами і амінами.

Вторинні і первинні аміни зазвичай складають 6-15% від загальної кількості епоксидної смоли, третинні аміни – не більше 5%. Великі концентрації цих затверджувачів можуть спровокувати утворення з епоксидних смол простих поліефірів.

Оптимальні фізико-механічні властивості досягаються шляхом застосування 40% фталевого ангідриду або 30% малеїнового. Інші кислоти та ангідриди додаються до складу клею в кількості до 0,85 моль / 1 моль смоли.

Для епоксидних клеїв використовують такі розчинники. ацетон, кселол, спирти та інші органічні сполуки. Кількість розчинників не повинно перевищувати 3-5% обсягу сухої смоли. Перевищення кількості розчинників небажано, тому що згодом їх складно видалити з клейового з’єднання. Спирти і деякі інші розчинники прискорюють затвердіння епоксидних клеїв.

Наповнювачі епоксидної смоли-клею: порошкоподібні речовини (сажа, окис алюмінію, ванадію, цинку, кремнезем, нікелевий і алюмінієвий порошки); скляні, вуглецеві волокна; тканини зі скляних/ синтетичних волокон. Процентний вміст наповнювачів від маси смоли залежить від природи самої добавки, і може становити від 50%. Деякі наповнювачі (окис цинку, барилій і ванадію) діють як стабілізатори і загусники термоокислювальної деструкції.

Роль пластифікаторів виконують ефіри фосфорної і фталевої кислоти. Переважно використовують полімерні та олігомерні пластифікатори, олігосульфіди і олігоаміди, так як їх застосування дозволяє регулювати фізико-механічні якості епоксидних клеїв і підвищує надійність з’єднань деталей, що склеюються.

З’єднання всіх компонентів в одну композицію дозволяє отримати клейовий склад, що володіє такими якостями:

  • теплостійкість – залежно від наповнювача досягає + 250 ° С;
  • морозостійкість – з’єднання витримує до -20 ° С;
  • клейовий шов добре переносить масляний/ бензиновий, атмосферний вплив;
  • клей не розкладається під дією побутової хімії та мийних засобів.

Недостатки эпоксидного клея

  • неможливість працювати з тефлоном, силіконом і полиетиленом;
  • змішаний клей швидео загустіває;
  • важко відмити при попаданню на шкіру.

Різновиди епоксидного клею і їх характеристики

Епоксидний клей класифікують за трьома основними критеріями: за складом, консистенцією і способом затвердіння. Залежно від складу “епоксидка” ділиться на однокомпонентні та двокомпонентні.

Однокомпонентний епоксидний клей прозорий і містить рідку смолу або органічний розчинник зі смолою. Склад в готовому вигляді упаковано в тюбик і перед застосуванням не потребує будь-якої підготовки. Такий клей використовується для склеювання невеликих деталей, герметизації зазорів і стиків труб. Для затвердіння більшості однокомпонентних складу не потрібно попереднє нагрівання, а деякі клеї «схоплюються» під впливом тепла.

Більшість епоксидних клеїв випускаються двокомпонентними. Такий клей поставляється комплектом з двох тюбиків в блістерній упаковці. В одній ємності міститься смола у вигляді пасти, а в другій – рідкий або порошкоподібний затверджувач. Інгредієнти з’єднують і перемішують. При змішуванні цих двох складів смола твердне і утворює неймовірно міцне з’єднання. Час затвердіння залежить від таких зовнішніх факторів, як температура і склад клею. Варто пам’ятати, що тепла епоксидна смола твердне набагато швидше, ніж холодна.

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LINKEDIN
INSTAGRAM