Драматична доля Луї Шевроле та його шедевральні автомобілі

Драматична доля Луї Шевроле та його шедевральні автомобілі

26.10.2018 Off By Yurii Vyhranenko

Його життя було сповнене крутих поворотів та неоднозначних рішень. Та він був справжнім гонщиком й великим конструктором. Його ім'я- Луї Шевроле (Louis Chevrolet).

 Малий Луї та веломайстерня

Луї Шевроле народився 25 грудня 1878 року в маленькому швейцарському містечку Ла Шо-де-Фон (La Chaux-de-Fonds). Когда йому було 9 років, його сім’я переїхала в м. Бон, що у Франції, де відкрила годинниковий магазин. Луї вже в 11 років почав працювати в майстерні по ремонту велосипедів.

В один зі звичайних днів його попросили поїхати в місцевий готель, допомогти комусь з клієнтів з вирішенням технічної проблеми. І цей день став одним з найважливіших днів у його житті. Він побачив паровий трицикл та познайомився з його власником- гостем з Америки. Цим американцем виявився не хто інший як Вандербільд. Саме він відзначив вміння молодого Луї та сказав, що його талант міг би бути застосовано в США.  Ці слова запали в душу Шевроле і він почав марити про новий континент. 

Після переїзду до Парижу Луї Шевроле почав працювати в майстернях Даррака, де вивчав будову двигунів внутрішнього згорання. За рік Шевроле назбирав грошей на квиток через Атлантику й переїхав до Канади а звідти в Нью-Йорк.

Новий Світ

В перші роки в Америці Луї Шевроле змінив кілька роботодавців. Він працював в представництвах De Dion-Bouton та Fiat. Шевроле кілька разів ставав пілотом своїх роботодавців. І його кар’єра гонщика була доволі успішною.  Він мав кілька перемог в гонці «Три милі» й встановив світовий рекорд швидкості- 110 км/год.

Гоночна команда Louis Chevrolet

Гонка Vanderbilt Cup, 1905 рік. Луї Шевроле вилетів з траси. Photo: Internet.

Разом з ним в автомобільних змаганнях брали участь і його брати- Артур та Гастон. Це була така собі сімейна гоночна команда Chevrolet, якою керував Луї.  За свої перемоги Луї Шевроле отримав прізвисько «Француз-зірвиголова» (The Dare-Devil Frenchman). В 1910 році він вже керував гоночною командою Buick. Але як і для багатьох в ті часи успіхи в автоспорті давались йому дуже високою ціною. Після аварій Шевроле багато часу провів у лікарняному ліжку.

Знайомство Луї Шевроле з Уільямом Дюраном

Duran-Chevrolet

Уільям Дюран та Луї Шевроле. Photo: Архів General Motors.

Перемоги в гонках привернули до нього увагу промисловця та фінансиста Уільяма Дюрана, засновника General Motors та власника Buick. Фінансисту сподобались в Луї Шевроле його конструкторські задуми та звучне ім’я. В результаті цього знайомства в 1910 році Шевроле починає керувати заводською гоночною командою Buick, а 3 грудня 1911 року в Детройті була заснована Chevrolet Motor Car Company. Вже через рік з воріт заводу компанії виїхав перший автомобіль Classic Six. За ним були Baby Grand, Royal Mail та L Light Six. Луї Шевроле завжди орієнтувався на дорогі, ексклюзивні моделі і зважаючи на не прості часи, рівень продажів не був високим.

Розрив

Жорстка конкуренція та політика, яку почала вести компанія Ford на автомобільному ринку, привели до того, що бізнесмен Дюран вирішив робити автомобілі Chevrolet більш доступними. Це рішення було прийнято саме тоді, коли Шевроле був у відпустці. Гарячий прихильник автомобілів Луї Шевроле вважав, що автомобілі це, перш за все,- швидкість та ексклюзивність.

Louis Chevrolet

Луї Шевроле. Photo: Intenet.

Існує легенда, що останню крапку в конфлікті поставила звичка Шевроле курити дешеві сигарети. А Дюран запропонув йому перейти йому на ексклюзивніші сигари. На що Шевроле відповів: “Я продав тобі свої авто, я продав тобі своє ім’я, та я не продам тобі свою індивідуальність”,  забрав дешеві цигарки та грюкнувши дверима пішов геть. Шевроле йде з посту керівника та продає всі свої акції, обурившись планами Дюрана по здешевленню автомобілів. Це було в 1913 році. На той момент Шевроле не пропрацював в компанії свого імені і двох років.

Повернення буї Шевроле до гонок

Шевроле повернувся до гонок та створення власних авто в 1914 році, заснувавши власну компанію- Frontenac Motor Corporation. Вона випустила лише один але шедевральний (за думкою багатьох в ті часи) автомобіль Frontenac, що виграв Indianapolis 500 в 1920 та 1921 роках. На жаль, економічна криза, що наближалась, поховала надії на розвиток підприємства. В 1920 році Луї Шевроле назавжди покінчив з гонками, після загибелі молодшого брата Гастона.

1914 Frontenac

Frontenac- переможець Indianapolis 500, 1920 та 1921 років. Photo: Internet.

Ще один проект Chevrolair 33, разом з братом Артуром було присвячено розробці авіаційних двигунів. Та й він після сварки між братами не мав продовження. Заснована трохи пізніше Chevrolet Air Car Company теж була закрита в часи Великої депресії.

Луї Шевроле за кермом гоночного авто. Photo: Internet.

Останнє конструкторське досягнення та кінець кар'єри

Останнє велике конструкторське досягнення Луї Шевроле було зроблене в 1932 році. Це був 10-циліндровий зіркоподібний двигун. Шевроле подав заявку на патент, та сил на реєстрацію нової компанії вже вже було і Шевроле назавжди йде з бізнесу.

Він знову йде працювати простим механіком, точно так як на початку своєї кар’єри. За іронією долі, на цій принизливій для нього посаді, він працює на конвеєрі заводу, який носив його ім’я-  Chevrolet в Детройті. Все це ще більше підриває фізичні та душевні сили Шевроле.

Знаменитий гонщик, авто- та авіаконструктор Луї Шевроле помер 6 червня 1941 року,  у власному будинку в Лейквуді, на схід від Детройта, після довготривалої та важкої хвороби. Йому було 63 роки. Автомобілі з його іменем їздять дорогами всього світу, а без вже давно культового Chavy американці не мислять свого життя. Та його потомкам залишилось лише гучне ім’я- Che

Chevrolet-monument

Скульптурний бюст з нержавіючої сталі, встановлений в м. Ла-Шо-де-Фоне, честь Луї Шевроле. Photo: Internet.

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LINKEDIN
INSTAGRAM