NASCAR проти Formula-1. Як улюблений автоспорт Америки починає програвати в боротьбі за шанувальників

NASCAR проти Formula-1. Як улюблений автоспорт Америки починає програвати в боротьбі за шанувальників

26.02.2024 Off By Yurii Vyhranenko

Десять років тому Formula 1 і NASCAR розділяли понад 5,5 мільйонів глядачів на користь NASCAR. Але ситуація невпинно змінюється.

Ще десять років тому Formula 1 і NASCAR розділяли понад 5,5 мільйонів глядачів на користь NASCAR. Але вже в 2022 році Formula 1 GР Маямі та гонка Darlington Raceway NASCAR, що відбулися в один і той самий уік-енд, зібрали в середньому по 2,6 мільйона глядачів. І це було вперше коли подія Formula-1 зрівнялася з показниками NASCAR в США. Отже виникає закономірне запитання:  а чи справді можливо, що Formula-1 випередить NASCAR і стане новим улюбленим автоспортом в США? 

З огляду на повільну смерть NASCAR серед її основної фанатської бази та швидку й дуже агресивну експансію Formula-1 на новий американський ринок, відповідь на це запитання може бути однозначною- так.

Formula 1

За межами США Formula-1, безсумнівно, більш популярна, ніж NASCAR. У сезоні 2022 року NASCAR зібрало в середньому понад три мільйони глядачів за гонку, що є найбільшим показником за чотири роки. Тим часом сезон Formula-1 у 2021 році в середньому відвідували 70 мільйонів глядачів за гонку. Незважаючи на нинішню прірву в популярності обох видів спорту, початок цих видів спорту був схожим. Серія Кубка NASCAR розпочалася в 1949 році з дев’яти гонок, а Formula-1 провела свій перший чемпіонський сезон через рік у 1950 році з восьми гонок. Тим не менш, до кожного виду спорту від початку був дещо інший підхід.

Nascar

NASCAR швидко став квінтесенцією американського виду спорту. Протягом трьох років від свого започаткування він виріс до проведення 37 перегонів, у яких змагалися вихідці з робітничого класу, такі як Лі Петті та Ральф Ернхардт, на автомобілях, які міг купити собі середньостатистичний американський споживач. І на сьогодні основні принципи залишаються незмінними: міцні машини, рішучі водії та жорсткий стиль перегонів. 

NASCAR- це гонки по колу. Повороти тільки в ліву сторону. А крім абсолютно навмисного руйнування автомобіля свого конкурента під час гонки у вас не дуже великий арсенал для того, щоб виграти гонку. І саме це, у поєднанні з походженням NASCAR, яке переплітається з історією гонщиків- перевізників самогону епохи «сухого закону», породило його початкову базу шанувальників- сільських жителів півдня. 

Сьогодні одна з найбільших критик в сторону NASCAR полягає саме в тому, що серія нібито почала сторонитись цієї основної, найдавнішої та найвідданішої бази своїх шанувальників. Парадокс полягає в тому, що постійно намагаючись розширити свою зону привабливості, NASCAR, здається, втрачає при цьому своїх найпостійніших прихильників- простих сільських жителів американського півдня.

NASCAR race

Тим часом Formula-1 завжди вирізнялась своєю елегантністю та елітарністю. Це основа її іміджу. «Королева автоспорту»- це саме про неї. Гоночні команди цієї серії витрачають понад 100 мільйонів доларів США на сезон, а деякі з них витрачали до 400 мільйонів доларів, перш ніж було введено обмеження, проектуючи та будуючи автомобілі на передньому краї інженерії. Самі перегони Formula-1 проходять на всіх континентах. Звідси походить і друга назва серії Formula 1- «Великий Цирк».

Тим часом NASCAR не взмозі конкурувати з міжнародним престижем, який пропонує Formula-1. Вона теж переживала різні часи, але на відміну від NASCAR, ії спроба розширити привабливість виявилася надзвичайно успішною.

Після поглинання Liberty Media у 2018 році, кількість глядачів Formula-1 стрімко зростають у США. Між 2018 і 2022 роками середня кількість глядачів зросла з трохи більше ніж 500 тисяч до приблизно 1,4 мільйона. Свою справу зробили також соціальні мережі та молоді пілоти, які почали активно спілкуватись зі своїми вболівальниками по новому. І можливо, найголовніше, це-документальній серіал Netflix «Drive to Survive» . Усі ці фактори разом допомогли значно підвищити популярність Formula-1 у США. 

Насправді, за даними Formula 1, 4 сезон «Drive to Survive» був найпопулярнішим шоу на Netflix у 33 країнах, у тому числі в США. Газета «The New York Times» навіть повідомила на основі власного опитування, що більше однієї третини відвідувачів на минулорічному GP назвали це шоу як основне для свого відвідування протягом року.

RED BULL Oracle

Зважаючи на постійне падіння глядацької аудиторії NASCAR з 2005 року та нещодавнє стрімке зростання Formula-1, здається, настав час для зміни лідерства в американському автоспорті. Для більшості американців NASCAR завжди асоціювався з «реднеками» і ця асоціація настільки сильна, що спроби NASCAR розширити коло їхніх глядачів одночасно відбивають відданих шанувальників, які у них все ж є. Адже консервативні прихильники не бажають бачити нічого нового крім гонок по колу і постійних аварій, а молоді американці водночас не хочуть асоціюватись з “реднеками” і вже повністю готові відійти від патріотичної, повсякденної атмосфери, яка супроводжує NASCAR до чогось зовсім нового та іншого. 

Водночас Formula-1, з іншого боку, представляє собою новий вид спорту для американських уболівальників- вид спорту, який характеризується всесвітньою славою, високими ставками, світовими зірками в паддоках та великою кількістю знаменитих пілотів. Уособлення майбутнього інженерії та технологій та шлейф елітарності- це те, з чим NASCAR просто не вдається зрівнятись. Тому вже через кілька років цамериканська серія заплатить важку ціну за це.

Чи означає це, що Formula-1 є об’єктивно кращою гоночною серією, ніж NASCAR? Не обов’язково, але одне можна сказати напевно: коли молодше покоління виходить на трасу, глобальна привабливість Formula-1, безсумнівно, має силу змістити «динозавтра” NASCAR на подіумі автоспорту в серцях американців.

RSS
Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
LINKEDIN
INSTAGRAM